ARCH BOARD OF DIRECTORS

Fiscal Year 2021-2022

We are grateful for the service and contributions of our Board, and applaud their willingness to give their time, talents, and themselves to help make our services in this community possible.

John Baker
Occupation: Self-Employed
Primary Contribution to the Board: Chair, Johnson City HCADB, Community Representative
Term Begin Date: April 2019
Date Board Term Expires: April 2022

Ron Crockett
Occupation: Retired, Construction Executive
Primary Contribution to the Board:
Term Begin Date:
Date Board Term Expires:

Dorothy Dobbins
Occupation: Retired ETSU Faculty
Primary Contribution to the Board: Social Work – Policies & Procedures Committee
Term Begin Date: April 2018
Date Board Term Expires: April 2022

Darla Engle
Occupation: Self-Employed CPA
Primary Contribution to the Board: Officer – Board Treasurer, Finance Committee Chair
Term Begin Date: April 2019
Date Board Term Expires: April 2022

Dr. Susan Grover
Occupation: Professor/Nurse Educator, East Tennessee State University
Primary Contribution to the Board: Officer – Board Vice Chair; Chair of Steering & Ranking Committee
Term Begin Date: October 2014
Date Board Term Expires: October 2022

Jennifer Lawson
Occupation: Engineer at Nuclear Fuel Services
Primary Contribution to the Board: Finance Committee. Management.
Term Begin Date: April 2014
Date Board Term Expires: April 2022

Kaycee Roberts
Occupation: Assistant Federal Defender, Federal Defender Services of Eastern TN, Inc.
Primary Contribution to the Board:
Term Begin Date:
Date Board Term Expires:

Jay Schafer
Occupation: Formerly Homeless Representative
Primary Contribution to the Board: Homeless Input; Information Technology; HMIS Committee Co- Chair
Term Begin Date: February 2019
Date Board Term Expires: February 2022

April Shafner
Occupation: Program Coordinator, Alliance for Business and Training
Primary Contribution to the Board:
Term Begin Date:
Date Board Term Expires:

Richard Walsh
Occupation: Executive Director, Johnson County Safe Haven
Primary Contribution to the Board: Board Secretary; Domestic Violence Committee Chair
Term Begin Date: April 2014
Date Board Term Expires: April 2022

Return to the ARCH homepage.